seaman Użytkownik
Dołączył: 22 Sty 2010 Posty: 3 Przeczytał: 0 tematów
|
Wysłany: Czw 15:40, 11 Lut 2010 Temat postu: Czym jest gospodarka morska? |
|
|
Gospodarka morska często postrzegana jest jedynie przez pryzmat przeżywających kłopoty finansowe stoczni. Jest to jednak gałąź gospodarki skupiająca wiele sektorów i branż. Zrozumienie ogromnego znaczenia sektora morskiego jest kluczem do sprawnego zarządzania tym wielkim organizmem.
Gospodarka morska to sieć naczyń połączonych. Mnogość podmiotów gospodarczych działających na rzecz tego sektora powoduje, że jest to obszar o ogromnym potencjale. Na rzecz gospodarki morskiej pracuje wiele branż, od sektora wydobywczego po edukacyjny i usługowy.
Infrastruktura
Niebagatelną rolę w rozwoju morskiego sektora gospodarki odgrywa infrastruktura. Nie chodzi tu jedynie o instalacje portowe czy logistyczne ale także o stanowiącą największe wyzwanie – sieć transportową. Dobrze zaprojektowania sieć dróg stanowi kanał, którym do portów spływają towary z głębi lądu. Możliwość sprawnego wyprowadzenia ładunków także stanowi krytyczny warunek ich rozwoju. Rosnąca popularność modelu transportu intermodalnego, zarówno w Polsce, jak i na świecie, zwiększa znaczenie sieci drogowej jako elementu transportu morskiego. Zawinięcia statków do portów, w myśl zasady „czas to pieniądz” niejednokrotnie uzależniane są od możliwości dalszej sprawnej dystrybucji towaru. Dlatego równie istotna jest infrastruktura kolejowa, doprowadzająca i odprowadzająca towary z portów i stoczni. Rynek kolejowego transportu towarowego odgrywa dużą rolę w gospodarce morskiej. Dostarczenie surowców i komponentów do stoczni, ładunków do portów i dystrybucja importowanych towarów w głąb kraju to zadania dla infrastruktury transportowej.
Branża TSL w gospodarce morskiej
Gdy mówimy o intermodalności transportu międzynarodowego nie wolno zapomnieć o branży TSL odgrywającej niebagatelną rolę w gospodarce morskiej. Transport, logistyka i spedycja są wszak nieodłącznym elementem handlu międzynarodowego. Zadania logistyczne realizowane wokół portów, jak również w głębi kraju, stanowią jeden z etapów, który przechodzi ładunek zanim zostanie załadowany na pokład statku. Dlatego sprawnie realizowany transport lądowy wpływa na atrakcyjność usług oferowanych przez porty. Nie da się nie zauważyć silnego związku pomiędzy gospodarką morską a działalnością sektora TSL.
Branże morskie
Zaskakująca może okazać się liczba podmiotów gospodarczych, które w sposób bezpośredni lub pośredni działają w obrębie morskiej gałęzi gospodarki. Poza przedsiębiorstwami, które w sposób oczywisty są powiązane z gospodarką morską, takimi jak: stocznie, porty czy armatorzy, istnieją również firmy, które w powszechnej świadomości nie mają z morzem nic wspólnego. Należą do nich huty, które produkują materiały na budowane przez stocznie statki, firmy z sektora budowlanego, elektronicznego, ubezpieczeniowego, pośrednictwa oraz niezliczonej liczby innych usług. Do branż, które pracują na rzecz sektora morskiego zaliczyć należy także: agentów morskich, rzeczoznawców, projektantów, firmy crewingowe, agentów liniowych, przedsiębiorstwa hydrotechniczne, producentów i dystrybutorów sprzętu portowego i stoczniowego, producentów wyposażenia okrętowego, firmy świadczące usługi portowe oraz firmy świadczące usługi hydrograficzne. Ponadto na rzecz sektora morskiego pracuje rozbudowana administracja a tematyką morską zajmuje się duża liczba wydawnictw. Wymienione branże to jedynie część podmiotów, które działają w obrębie morskiej gałęzi gospodarki. Przedsiębiorstwa i instytucje te zapewniają zatrudnienie tysiącom osób.
Edukacja i badania
W tak szeroko pojętej gospodarce morskiej drzemie potencjał, który dzięki odpowiednio prowadzonym badaniom, pracom rozwojowym, a w końcu wdrożeniowym, może i powinien przekładać się na wymierne korzyści ekonomiczne. W związku z wielką liczbą podmiotów operujących w różnych branżach, zakres badań prowadzonych na rzecz sektora morskiego jest niezwykle szeroki. Często prace prowadzone w sektorach pozornie nie związanych z morzem znajdują zastosowanie w jednej z tych branż. Rola ośrodków badawczych pracujących bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz morskiego sektora gospodarki polega na wyznaczaniu kierunków rozwoju oraz opracowywaniu nowych, wydajniejszych rozwiązań. Istotna rola nauki w rozwoju przemysłu morskiego została zauważona przez Unię Europejską. Dlatego właśnie podjęte zostały działania mające na celu uszeregowanie potrzeb badawczo-rozwojowych, wyznaczenie kierunków badań i opracowanie odpowiednich dokumentów planistycznych. Należą do nich przede wszystkim The European Industry R&D Masterplan oraz Waterborne Strategic Research Agenda. Definiują one oczekiwania badawcze przedsiębiorstw sektora morskiego do roku 2020. Drugą z tych organizacji skupia akcjonariuszy firm z branży morskiej, którzy w grupach roboczych pracują nad strategiami działań dla swoich branż. Istotna rolę odgrywa także sektor edukacyjny. Na potrzeby szeroko rozumianej gospodarki morskiej pracuje wiele placówek. Od uczelni wyższych tj.: akademii, uniwersytetów i politechnik, po szkoły średnie, technika i szkoły zawodowe. Instytucje te kształcą zarówno kadry przygotowane do pracy na morzu, jak i zdolne do pracy w branżach powiązanych z tym sektorem.
Gospodarka morska to bardzo szeroka gałąź przemysłu. Skupia wiele przedsiębiorstw, podmiotów i instytucji, które w powszechnej opinii z morzem nie mają nic wspólnego. PKB generowane przez ten sektor gospodarki jest trudny do oszacowania, zwłaszcza, że nie prowadzi się odpowiednich statystyk. Pewne jest natomiast, że kluczem do wykorzystania potencjału drzemiącego w ogromnej liczbie podmiotów pracujących na rzecz gospodarki morskiej, jest ich identyfikacja oraz zrozumienie ich znaczenia dla gospodarki krajowej. Działania podjęte przez Unię Europejską w zakresie poznania potrzeb badawczych przedsiębiorstw powiązanych w sektorem morskim, powinny być przykładem do naśladowania w przypadku innych obszarów działalności tych branż.
Michał Kacprowicz
Pomorski Portal Gospodarczy
madeinpomorskie.pl
Post został pochwalony 0 razy |
|